מידע שכדאי לדעת על גמילה מסמים

התמכרות לסמים היא למעשה פיתוח תלות נפשית ופיזית בחומרים חוקיים או לא חוקיים לשימוש. האדם המכור לרוב אינו מצליח לשלוט בכמיהה שלו לחומר, דבר שבאופן שיטתי מכרסם בחלקים הולכים וגדלים מחייו. ההתמכרות היא לא דבר שקורה ברגע אחד, דווקא ההתפתחות ההדרגתית של התלות בחומר הממכר היא זו שמקבעת את דפוסי המחשבה המזינים את ההתמכרות. ניתן לדמות זאת לצפרדע המתבשלת לאט לאט בסיר. אם היתה נזרקת לסיר מים חמים היתה קופצת מיד החוצה, אך ההתחממות האיטית מקשה עליה להבין את מצבה. עד שהיא מבינה אותו, היא שקועה עמוק במים הרותחים, וסיכוייה לצאת לבדה מהסיר קלושים.

על פי ההערכה של גורמים במערכת הבריאות, הנתונים על התמכרות לסמים נמוכים בהרבה מהנתונים האמיתיים, וזאת בגלל שמכורים רבים אינם פונים לקבלת עזרה.

גמילה מסמים: הגורמים להתמכרות

הגורמים המעלים את הסיכון להתמכרות לסמים מתקיימים בשני רבדים: הרובד החברתי והסביבתי: אנשים שנמצאים בסביבה בה ישנה נגישות לסמים או בסביבה שמעודדת שימוש בסמים או אדישה אליו עשויים להתמכר יותר בקלות לסמים. בשנים האחרונות השיח על התמכרות החברה האמריקאית למשככי כאבים הולכת וגדלה. מחקרים מראים כי אזרחים אמריקניים רבים מתמודדים עם התמכרות וזאת בשל הנגישות הרבה למשככי כאבים ומחירם הנמוך.

דוגמה נוספת לכך היא קנאביס שעשה לו שם של "סם קל", שאינו ממכר ואינו גורם נזק פיזי. אפילו להיפך, מייחסים לו סגולות רפואיות והשיח הציבורי, המשופע מהקמפיין התקשורתי בעד לגליזציה, יוצר לגיטימציה אינסופית לשימוש בסם ממכר זה. אלו הן שתי דוגמאות שממחישות עד כמה הסיכון להתמכרות אפשרי, גם בקרב אוכלוסיות "נורמטיביות", כביכול.

מה על אדם מכור לעשות כדי להגיע לגמילה מסמים?

ראשית, על האדם המכור ועל סביבתו להיות מסוגלים להבחין בחלון ההזדמנויות שיאפשר שקילה של כניסה לתהליך גמילה מסמים. חלון ההזדמנויות הוא בדרך כלל קצת, החלון נפתח ברגע של צלילות או תקווה, ונסגר מהר. היכולת לזהות אותו היא חשובה ויכולה לאפשר לאדם המכור לעבור לשלב הגמילה וההחלמה.

מומחים מסבירים שבמרבית המקרים, ניסיון לכפות על המכור גמילה יסתיים בתוצאה ההפוכה בדיוק. האדם המכור ייהפך חשדן יותר, ילך ויתבודד ויתרחק מהאנשים שאוהבים אותו ודואגים לו. כך נוצר מעגל אכזרי בו האדם המכור שזקוק יותר מכל לתמיכה ואהבה, יוצר מצב בו באופן פרדוקסלי, הוא נותר לבדו לשקוע בבור. על כן יש לתפוס את חלון ההזדמנויות ולפעול במהירות.

למידע נוסף: https://www.goldcenter.org.il/גמילה-מסמים-ואלכוהול/

אין תגובות